PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI

W PRZEDSZKOLU NR 47 W ZABRZU

Podstawa prawna :

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21.05.2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół ( Dz.U.Nr 61, poz. 624,z 2002 r. Nr 10, poz. 96.2003r.Nr 146, poz. 1416,z 2004 r.Nr 66, poz.606 oraz z 2005 r. Nr 10, poz.75).

• Dz.U.126,poz.1384 z 6 września 2001 roku o chorobach zakaźnych i zakażeniach.

• Statut Przedszkola nr 47 w Zabrzu

REGULAMIN BEZPIECZNEGO POBYTU DZIECKA W PRZEDSZKOLU

• Zgromadzenie oświadczeń podpisanych przez Rodziców z wyszczególnieniem osób uprawnionych do odbioru dziecka z placówki.

• Jeżeli dziecko odbiera inna osoba nie wymieniona w oświadczeniu, wówczas rodzic zobowiązany jest : przekazywać telefoniczną informację, a osoba odbierająca dziecko musi posiadać p[pisemną zgodę rodzica.

• Rodzice i opiekunowie proszeni są o zamykanie drzwi wejściowych do placówki.

• Każdy rodzic zobowiązany jest do wejścia razem z dzieckiem do szatni i przekazania dziecka osobie dyżurującej

• Rodzice z chwilą pojawienia się w placówce i odebrania dziecka z grupy, ponoszą za nie całkowitą odpowiedzialność.

• Dla dobra dziecka, do Przedszkola nie należy przyprowadzać dzieci przeziębionych, z przewlekłym katarem, stanami zapalnymi , itp.

• Nauczycielowi nie wolno podawać dzieciom żadnych leków typu: antybiotyk,

• Rodzice powinni informować nauczycieli o chorobach i alergiach dzieci, koniecznie podać listę alergenów- zwłaszcza pokarmowych.

Nauczyciele i Rodzice zobowiązani są przestrzegać powyższych ustaleń.

REGULAMIN PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA PRZEZ RODZICÓW ( PRAWNYCH OPIEKUNÓW) OPIEKUNÓW NAUCZYCIELI

Przyprowadzanie dzieci do przedszkola

• Do przedszkola dzieci przyprowadzane są pod opieką rodziców ( prawnych opiekunów).

• Dzieci powinny być przyprowadzane i odbierane z przedszkola w godzinach pobytu: 5 godzin dziennie - 8.00 do 13.00 ponad 5 godzin dziennie - od 6.00 do 18.00

• Osoby przyprowadzające dziecko do przedszkola zobowiązane są : rozebrać dziecko w szatni, osobiście przekazać dziecko nauczycielce danej grupy, do której uczęszcza lub osobie dyżurującej. Od momentu przekazania dziecka odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo ponosi przedszkole.

• Nauczyciel przedszkola nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców na terenie przedszkola: przed wejściem do budynku, w szatni, pozostawienie przed zamkniętymi drzwiami sali zajęć.

Odbieranie dzieci z przedszkola

• Dziecko może być odebrane z przedszkola przez rodziców ( prawnych opiekunów) lub upoważnioną osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo .

• Odbieranie dzieci przez osoby niepełnoletnie może odbywać się  na wyraźne , pisemne oświadczenie woli rodziców lub prawnych opiekunów.

• Rodzice ponoszą pełną odpowiedzialność prawną za osobę niepełnoletnią odbierającą dziecko jak i za odebrane przez nią dziecko.

• Osoby wymienione zobowiązane są do osobistego odbioru nie mogą upoważnić osoby trzeciej

• W przypadku odbierania dziecka z ogrodu przedszkolnego osoby odbierające dziecko zobowiązane są do osobistego poinformowania nauczycielki o zamiarze odebrania dziecka.

• W przypadku pozostania rodzica na placu przedszkolnym po odebraniu dziecka ( np. rozmowa rodzica z nauczycielem) , nauczyciel nie odpowiada za jego bezpieczeństwo.

• Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dowód osobisty i na zadanie nauczycielki okazać go.

• Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku , gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko ( na przykład upojenie alkoholowe) będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.

• O przypadku każdej odmowy wydania dziecka powinien zostać niezwłocznie poinformowany dyrektor przedszkola. W takiej sytuacji przedszkole jest zobowiązane do podjęcia wszelkich możliwych czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami ( opiekunami) dziecka

• Jeżeli dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola , nauczyciel ma obowiązek powiadomić o tym telefonicznie rodziców dziecka ( prawnych opiekunów ) .

• W przypadku , gdy pod wskazanym numerem telefonów ( praca, dom) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców ( prawnych opiekunów), nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej przez jedną godzinę. Po upływie tego czasu powiadamia najbliższy komisariat Policji , o niemożności skontaktowania się z rodzicami ( prawnymi opiekunami) dziecka w celu ustalenia miejsca pobytu rodziców.

• Nauczyciel sprawujący opiekę nad dzieckiem nie może zostawić go pod opieką pracowników obsługi przedszkola i opuścić budynku przedszkola, ani oddalić się wraz z dzieckiem.

• Jeżeli mimo podjętych działań nie uda się skontaktować się z rodzicami lub osobami przez nich upoważnionymi, dyrektor  podejmuje decyzję o powiadomieniu Policji. Z przebiegu zaistniałej sytuacji należy sporządzić protokół zdarzenia, podpisany przez świadków. Całość zdarzenia powinna się odbywać pod nadzorem Policji. Dalsze czynności związane z umieszczeniem dziecka w Pogotowiu Opiekuńczym podejmuje Policja.

• Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

• Rodzice ( prawni opiekunowie) zobowiązani są przekazać aktualne telefony kontaktowe ( szczególnie numery komórkowe ).

ZASADY WYDAWANIA DZIECI OSOBOM UPOWAŻNIONYM PRZEZ RODZICÓW ( PRAWNYCH OPIEKUNÓW)

• Nauczyciele sprawują opiekę nad dzieckiem od chwili przejęcia go od osoby przyprowadzającej, aż do momentu przekazania dziecka rodzicom ( prawnym opiekunom ). lub upoważnionej osobie.

• Na pierwszym zebraniu organizacyjnym z rodzicami poinformować należy o zasadach przyprowadzania i odbioru dzieci.

• W każdej grupie założyć teczkę „ Osoby upoważnione do odbioru dziecka z przedszkola w Grupie …”, i przechowywać w niej oświadczenia od rodziców .

Dyrektor Rada Rodziców Rada Pedagogiczna