Rodzicu - czytaj swojemu dziecku .
Czytanie książek jest ważne, ponieważ rozwija myślenie, koncentrację, daje niekończącą się wiedzę oraz utrzymuje aktywność umysłu. Czytanie książek to także doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania lektury, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.
Czytelnictwo uczy odróżniać dobro od zła, rozwija poczucie humoru, wspiera rozwój psychiczny dziecka, wzmacnia poczucie wartości, ułatwia naukę. Ponadto badania sugerują, że czytanie przez 30 minut tygodniowo poprawia zdrowie i samopoczucie.
Czytanie książek, to nie tylko przyjemna forma spędzania wolnego czasu, ale również niezwykle cenna aktywność, która przynosi wiele korzyści dla naszego rozwoju osobistego. Jedną z kluczowych zalet regularnego sięgania po lektury jest stymulacja wyobraźni oraz rozwijanie empatii.
Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. To jednak nie jedyne korzyści z czytania książek. Przeczytane historie uczą dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, odnajdywania zależności
i wyciągania własnych wniosków. Jednym słowem, czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli – kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie.
Nie ma wątpliwości, że czytanie jest niezbędne dla rozwoju dzieci. Na szczęście ta konieczność jest zarazem przyjemnością! Sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu oraz, co najważniejsze dla samego czytelnika, daje mnóstwo frajdy! Nie patrz więc na same korzyści z czytania, ale ciesz się za każdym razem, kiedy Twoje dziecko sięga po książki.
Czytanie książek nie jest lekarstwem na wszystkie trudności dzieci w nauce, ale niewątpliwie jest jednym z najlepszych sposobów na ich uniknięcie. Kupując dzieciom zabawki edukacyjne i zapisując je na zajęcia mające rozwijać ich zainteresowania, rodzice często zapominają, że czytanie książek samo w sobie zaspokaja wiele dziecięcych potrzeb, a rodzicom ułatwia życie. Umożliwienie dziecku kontaktu z książką nie wymaga przymusu ani nacisku, pozbawione jest trudności organizacyjno-logistycznych, nie wiąże się z wielkimi nakładami finansowymi. Książka znajduje się wprost na wyciągnięcie ręki.
Rodzicu - czytaj swojemu dziecku.