Koncepcja Pracy PRZEDSZKOLA NR 47 im. Janusza Korczaka W ZABRZU na lata 2021-2026 |
Podstawa prawna
Źródła opracowania koncepcji Koncepcja została opracowana przez zespół w składzie:
Punktem wyjścia do opracowania koncepcji były wymagania wobec edukacji przedszkolnej, stanowiące załącznik do rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego samoocena dokonana w oparciu o sprawozdania z realizacji pracy wychowawczo-dydaktyczno-opiekuńczej nauczycieli, obserwacje, analizę SWOT, wyniki ewaluacji wewnętrznej, analizę dokumentów, wywiady, ankiety. MISJA PRZEDSZKOLA Przedszkole wspiera rodzinę w procesie wychowania i nauczania, stwarza wychowankom optymalne warunki do prawidłowego, wszechstronnego rozwoju w poczuciu bezpieczeństwa i poszanowania praw dziecka. WIZJA PRZEDSZKOLA Przedszkole pełni funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące. Wspomaga wszechstronny rozwój dziecka odpowiednio do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Tworzy bezpieczne warunki do wspólnej zabawy i nauki. Promuje dbanie o zdrowie i zachowania przyjazne przyrodzie, buduje poczucie tożsamości regionalnej i narodowej, rozwija kompetencje społeczne, a także uczy odróżniania dobra od zła. Pełni również funkcję doradczą i wspierającą działania wychowawcze wobec rodziców. Celem edukacji przedszkolnej jest osiągnięcie przez dziecko stanu gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Mocne i słabe strony przedszkola Mocne strony:
Słabe strony:
Stosowane metody i formy pracy są nowoczesne i zapewniają wychowankom atrakcyjny, twórczy i aktywny sposób na osiąganie sukcesów rozwojowych. Są to metody oparte na metodyce wychowania przedszkolnego.
Codzienną praktykę pedagogiczną wzbogacono o nowatorskie metody wyzwalające twórczą aktywność wychowanków:
Szybko zmieniający się świat nie pozwala stać nam w miejscu. Dlatego, też nie zamykamy się na nowe pomysły, formy i metody pracy z dziećmi. W dalszym ciągu pragniemy się rozwijać i doskonalić. Działania podnoszące jakość pracy przedszkola Zabawa jest niezbędnym czynnikiem rozwoju dziecka. Ma duże znaczenie dla rozwoju psychicznego i uspołecznienia dzieci. W jej toku kształtują się uczucia społeczne. Dzieci przyswajają sobie normy, których następnie przestrzegają.
Sposoby motywacji dzieci: Stosowane nagrody:
Stosowane kary:
Sposoby diagnozowania osiągnięć dzieci:
Organizacja pomocy psychologiczno - pedagogicznej Celem pomocy psychologiczno – pedagogicznej w przedszkolu jest rozpoznawanie i zaspakajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci wynikających w szczególności z:
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna opiera się na współpracy z poradnią Psychologiczno-pedagogiczną w Zabrzu Badanie osiągnięć dzieci w przedszkolu odbywa się na podstawie:
Sposoby monitorowania osiągnięć nauczycieli:
Wyniki badania osiągnięć dzieci, nauczycieli, jak również ocena jakości pracy przedszkola omawiane są na Radach Pedagogicznych analityczno-oceniających odbywających się co pół roku. Sposoby informowania rodziców o postępach edukacyjnych dzieci:
Sposoby współpracy organizowanej w przedszkolu
Sposoby współpracy ze środowiskiem lokalnym:
Odkrywanie i rozwijanie zdolności i zainteresowań wychowanków Cele:
Kształtowanie u dzieci postaw ekologicznych - Kontynuowanie działań proekologicznych przedszkola we współpracy z rodzicami. Cele:
|
ZARZĄDZANIE I ORGANIZACJA
Corocznie jest przygotowywany plan nadzoru pedagogicznego. Wnioski wynikające z tegoż nadzoru służą do podejmowania odpowiednich działań na następny rok szkolny.
Każdego roku w naszej placówce jest przeprowadzana ewaluacja. W tym celu zostają powołane zespoły do spraw ewaluacji.
Na rok szkolny 2015/2016 przedmiotem ewaluacji będzie:
Przedszkole wspomaga rozwój dzieci, z uwzględnieniem ich indywidualnych sytuacji.
PROMOCJA
Informujemy o działalności naszej placówki poprzez:
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent Przedszkola: