NASZ PATRON

AKT
NADANIA IMIENIA
Nr LI/753/14/23/NO
Na podstawie Uchwały Nr LI/753/14 Rady Miasta Zabrze z dnia 19 maja 2014 . w sprawie nadania imienia
Przedszkolu Nr 47 w Zabrzu, ul. Kalinowa 9a, nadaje się z dniem 19 maja 2014 r. Przedszkolu Nr 47 w Zabrzu,
ul. Kalinowa 9a imię Janusza Korczaka i ustala się nazwę przedszkola w następującym brzmieniu:
im. Janusza Korczaka
w Zabrzu
Przewodniczący Rady Miasta
Zabrze
mgr Marian Czochara
Zabrze, dnia

Uroczystość  świętująca to zdarzenie połączone z XXX Urodzinami Przedszkola odbyła się 21 października 2014 roku.

JANUSZ  KORCZAK

Na patrona naszego przedszkola wybraliśmy Janusza Korczaka. Decydując się na tę postać uznaliśmy, że będzie ona wzorem najbardziej godnym naśladowania.Ten wybitny pedagog, lekarz i pisarz uczył jak kochać dziecko miłością pełną szacunku, rozumiejąc specyficzne problemy psychiki małego człowieka. Troszczył się
o możliwie szczęśliwe dzieciństwo oraz harmonijny rozwój każdego wychowanka, niezależnie od jego rasy, wyznania i narodowości. Jego spuścizna pedagogiczna jest źródłem inspiracji dla nauczycieli naszego przedszkola. Tematyka korczakowska włączona została do pracy dydaktyczno-wychowawczej. Janusz Korczak był, chyba w naszym stuleciu, pierwszym człowiekiem, który rozpoczął walkę o prawa dziecka do nauki, do normalnego życia, do szacunku dla jego osobowości i potrzeb. Tragedii, jaką przyniosła hitlerowska okupacja, Korczak nie mógł się przeciwstawić. Miłość do człowieka, dobroć, godność, uczciwość wobec samego siebie i bliźnich nie uratowały go od męczeńskiej śmierci, tworząc tragiczną legendę. Musimy również wiedzieć, że Janusz Korczak był po prostu zwyczajnym, skromnym, szarym człowiekiem – jednym z nas, że to swoje szare życie uświęcał taką dobrocią i miłością do dzieci, iż jego heroiczna decyzja o wspólnej śmierci była dla Niego czymś oczywistym, naturalną konsekwencją życia całkowicie oddanego małym przyjaciołom.

Korczakowska myśl żyje i przenika do treści pracy wychowawczej w naszej placówce. Różnorodne formy pracy z dziećmi przybliżają im życie i dzieło Korczaka, pobudzają miłość do tego Wielkiego Przyjaciela Dzieci
i chęć realizowania Jego idei ulepszania zastanego świata.

PRAWA DZIECKA

w/g Janusza Korczaka

• Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
  • Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję- poczucia bezpieczeństwa.
  • Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
  • Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.
  • Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
  • Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
  • Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
  • Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga.
  • Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.
  • Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.
  • Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
  • Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To, dlatego nie zawsze się rozumiemy.
  • Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
  • Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.
  • Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
  • Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
  • Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.
  • Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
  • Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało
  • Nie bój się miłości. Nigdy.

Konwencja o Prawch Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych

HYMN PRZEDSZKOLA

My przedszkolaki

słowa i muzyka: Sylwek Szweda

My przedszkolaki jak polne maki

Co na zielonej łące

W każdy poranek wciąż rozkwitamy

A razem z nami słońce,

W każdy poranek wciąż rozkwitamy

A razem z nami słońce.

Kwiaty w wazonie stoją na stole

Dla naszej pani i mamy

Bo to jest właśnie nasze przedszkole

Które tak bardzo kochamy,

Bo to jest właśnie nasze przedszkole

Które tak bardzo kochamy.

Nasze przedszkole będzie wspominać

Pana Korczaka co dzieci

Kochał tak bardzo, że nawet w kosmos

Gotów był z nimi polecieć,

Kochał tak bardzo, że nawet w kosmos

Gotów był z nimi polecieć.