Nawigacja

NASZE GRUPY:

HISTORIA PRZEDSZKOLA Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA PREZENTACJE Statut RAMOWY ROZKŁAD DNIA PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA PRZEDSZKOLNY ZESTAW PROGRAMÓW PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO Plan nadzoru pedagogicznego 2023/2024 NASZ PATRON Druki do pobrania Regulamin sposobu i terminu wnoszenia opłat Procedury bezpieczeństwa

Regulamin sposobu i terminu wnoszenia opłat

Regulamin sposobu i terminu wnoszenia przez rodziców i pranych opiekunów opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz opłat za korzystanie z wyżywienia dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w Przedszkolu nr 47 im. Janusza Korczaka              w Zabrzu

 

Na podstawie art.52 ustawy z 27 października 2017 roku o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.Uz 2017r. poz. 2203) oraz Uchwały Nr LIX/696/18 Rady Miasta Zabrze z dnia 27 sierpnia 2018r.w sprawie określenia wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat oraz określenia warunków częściowego zwolnienia z opłaty w prowadzonych przez Miasto Zabrze w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych.

Postanowienia ogólne

§1

Ilekroć w przepisach jest mowa o:

  1. Przedszkolu – należy przez to rozumieć Przedszkole nr 47 im. Janusza Korczaka w Zabrzu
  2. Uczniu – należy prze3z to rozumieć dziecko korzystające z wychowania przedszkolnego,
  3. Rodzicu – należy przez to rozumieć także prawnego opiekuna oraz osobę  (podmiot) sprawujący pieczę zastępczą nad dzieckiem.

§2

Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu w danym miesiącu obejmują:

  1. Opłatę za godziny realizowane poza pięcioma godzinami bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki;
  2. Opłatę za wyżywienie

§3

Wysokość za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym pięć godzin dziennie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki określa Uchwała nr LIX/696/18 Rady Miasta Zabrze z dnia 27 sierpnia 2018r. w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat oraz określeniem warunków częściowego zwolnienia z opłaty w prowadzonych przez Miasto Zabrze publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych.

§4

Wysokość  opłat za posiłki ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym przedszkole, w formie uchwały RP.

§5

Na podstawie §1 w/w uchwały Rady Miasta, rodzic wnosi opłatę w wysokości 1 zł za godzinę zajęć na jednego ucznia w czasie przekraczającym 5godzin dziennie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki.

§6

Zgodnie z §2 w/w uchwały Rady Miasta Zabrze, określa warunki zwolnienia z 50% wysokości opłaty, o której mowa w §1 uchwały w przypadku:

  1. Trzeciego i kolejnego ucznia w rodzinie uczęszczającego do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej,
  2. Uczniów niepełnosprawnych posiadających aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
  3. Niepełnosprawności jednego z rodziców dziecka
  4. Niepełnosprawności obojga rodziców ucznia
  5. Niepełnosprawności rodzeństwa ucznia

§7

Wysokość opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu pomniejsza się  o pełne dni nieobecności dziecka w miesiącu w którym jest naliczana opłata

§8

Opłatę za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz opłatę za korzystanie z wyżywienia oblicza się na podstawie wcześniej złożonej przez rodzica deklaracji.

§9

Deklaracja określa:

  1. Dzienny wymiar godzin realizowanych poza pięcioma godzinami bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w przedszkolu w okresie od dnia przyjęcia dziecka do przedszkola do dnia 30 czerwca
  2. Rodzaj i liczbę posiłków

§10

Zmiana deklaracji dotycząca godzin realizowanych poza pięcioma godzinami bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki może nastąpić w każdym czasie w trakcie roku szkolnego ze skutkiem od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu, w którym rodzic poinformował pisemnie przedszkole o zmianie, a w przypadku potrzeby zmiany organizacji pracy przedszkola po wyrażeniu zgody przez organ prowadzący przedszkole.

§11

Zmiana deklaracji dotycząca rodzaju, liczby posiłków może nastąpić w każdym czasie w trakcie roku szkolnego ze skutkiem od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu, w którym rodzić poinformował pisemnie przedszkole o zmianie.

Sposób wnoszenia opłat

§12

Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu rodzić wnosi w wysokości wskazanej w uprzednio wydanej rodzicowi książeczce lub wskazanej w wydanym kwicie lub też wskazanej w przesłanej rodzicowi wiadomości  e-mail.

§13

Opłatę za godziny realizowane poza pięcioma godzinami bezpłatnego nauczania , wychowania i opieki oraz opłatę za wyżywienie rodzic wnosi na rachunek bankowy nr            97 1050 1230 1000 0023 5387 2605

Termin wnoszenia opłat

§14

Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu naliczane są po zakończeniu pełnego miesiąca z dołu

§15

Opłaty za poprzedni miesiąc rodzic wnosi do 15 dnia każdego miesiąca

§16

Za termin wpłaty należności uznaje się datę wpływu należności na rachunek bankowy przedszkola.

§17

Należności stają  się wymagalne w dniu następnym po upływie terminu płatności.

Opóźnienie z zapłatą opłat

§18

Po stwierdzeniu braku wpłaty wymaganej kwoty, w pierwszej kolejności przedszkole podejmuje działania informacyjne, przekazując rodzicowi informację o zaległości przez telefon, SMS, e-mail czy fax. działania informacyjne podejmowane są przez przedszkole są rejestrowane – w formie pisemnej lub elektronicznej przez wskazanie w szczególności ich formy i daty wykonania.

§19

Za opóźnienie z zapłatą opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego i opłaty za wyżywienie dziecka w przedszkolu nalicza się wobec rodzica odsetki, jak od zaległości podatkowych regulowane przepisem art.53 i nast. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U  z 20018 r. z póź. zm.) odsetki liczone są od dnia następującego po terminie płatności, za każdy dzień zwłoki. Następnie odsetki zostaną doliczone do należności za kolejny miesiąc.

§20

Do opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego i opłaty za wyżywienie dziecka w przedszkolu, stosuje się w szczególności art. 54§1pkt 5 ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa tj. odsetek za zwłokę nie nalicza się jeżeli wysokość odsetek nie przekroczy trzykrotności opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. –Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej lub przesyłki poleconej. Przedszkole kieruje się zasadą racjonalnego gospodarowania środkami, z której wynika, ze nie należy egzekwować odsetek za zwłokę , jeżeli koszt ich egzekucji będzie przewyższał wartość odsetek.

§21

Warunkiem wszczęcia postępowania egzekucyjnego jest uprzednie przesłanie rodzicowi upomnienia wzywającego do uregulowania długu wraz z odsetkami jeżeli są  wymagane.

§22

Przedszkole przesyła rodzicowi upomnienie niezwłocznie po upływie terminu płatności . Jeżeli zostały powzięte jednak działania informacyjne, może być ono przesłane nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż 21dni od dnia, w którym je podjęto. Upomnienie zawiera wskazania m.in.: wysokości i rodzaju należności wymaganej uiszczenia, rodzaju i wysokości odsetek za zwłokę naliczonych na dzień wystawienia upomnienia o ile są wymagane, stawki odsetek za zwłokę, według której należy obliczyć dalsze odsetki, sposobu zapłaty należności, kwoty kosztów upomnienia.

§23

Nieuregulowanie przez rodzica należnej kwoty w ciągu 7 dni od dnia otrzymania upomnienia uprawnia dyrektora przedszkola do przekazania Urzędowi Miasta Zabrze informacji dotyczącej wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Nr 47 im. Janusza Korczaka w Zabrzu
    ul. Kalinowa 9a
    41-806 Zabrze
  • 032 271 53 87

Galeria zdjęć